Těžština

3. 2. 2022 Milan Kolář Umělecká zamyšlení

Těžština aneb těžká čeština

Radil se s Vámi někdy někdo ohledně pravopisu, nebo jste se s někým radili Vy? Čeština je velice komplikovaně komplikovaný jazyk a složitá pravidla jsou doplněna ještě složitějšími výjimkami. Nebylo by snad lepší, abychom se přeučili na jiný jazyk?

Taky jste se trápili s vyjmenovanými slovy ve třetí třídě? To jsme si ještě neměli na co stěžovat. Postupně se přidaly čárky, velká a malá písmena, spřežky, vzory a spousty dalších jevů. Víte už ze svých znalostí, jak se napíše „Tamější obyvatelé se stali obětí objemné díry při bílení obydleného sídliště.“? Měli byste. Proč nám kdysi lhali do očí a říkali, že uprostřed slova se píše ů, když to za pár let sami popřeli? Nepřechází Vám hlava kolem, když na tajné túře sbíráte ocúny a trojúhelníkem odlupujete kůru tújí a potřebujete manikúru?

Pokud si ani studovaní z nás neví rady s konkrétními jevy, je čas zkompletovat, nebo skompletovat své dotazy a zkontaktovat, či skontaktovat Ústav pro jazyk český. Tam zhlédnou Vaše dotazy, shlédnou na Vás z výše svých znalostí a pokusí se správně odpovědět. Nechci si stěžovat, ale gramatika s × z je rovněž zapeklitá. Znám však bohužel i složitější odvětví naší mateřštiny. Psaní velkých a malých písmen je hotová alchymie. Postupujete sice podle návodu, ale konečný výtvor je mnohdy nejistý. Chcete se například projít po Černém mostě v Černém Mostě a hned jste zmateni. Pozdravíte Žida, který vyznává judaismus, a proto je žid a už se Vám z toho točí hlava. Zajedete si z města Krnov do města Město Albrechtice a již omdléváte. A to není zdaleka vše, protože obyvatelé Města Albrechtice se jedou z Moravskoslezských Beskyd podívat na širokou Studenou Vltavu přes jižní Moravu. Ale už končím.

Nebylo by lepší náš jazyk nějak zjednodušit? Co kdyby se zavedlo tvrdoměkké yi? Nebylo by jednodušší psát vše malými písmeny? Odpovědi na tyto otázky si netroufám vyslovit a myslím si, že čeština zůstane ještě nějaký čas bez výrazných změn, a tudíž dle mého názoru stále složitá.