malý princ

3. 2. 2022 Zannonym Umělecká zamyšlení

5 důvodů, proč si (znovu a vlastně kdykoliv) přečíst Malého prince

Mnozí z vás se už jistě s plavovlasým chlapcem, liškou i růží setkali. Taky se není čemu divit, příběh očaroval celý svět, kniha patří mezi padesát nejprodávanějších a pro bezpočet čtenářů mezi jednu z nejoblíbenějších. 

Co ji ale činí tak výjimečnou? A proč byste se nad ní měli slitovat a dopřát jí druhou šanci, třebaže vám tehdy v Čítance pro 2. třídu mohl úryvek připadat jako snůška nesmyslů?

Následujících pět bodů dostalo za úkol vás navnadit…

Poselství

Malí čtenáři většinou příběh chápou tak, jak je napsán, tedy jako putování malého hrdiny a jeho seznámení s pilotem. Čím je ale člověk starší, tím lépe mu dochází, že se mezi řádky skrývá mnohem, ale mnohem víc. Zůstáváme ohromeni skrytými významy, autorovými myšlenkami, ale především celkovou podstatou a poselstvím, které si každý z nás může vyložit po svém. A třeba nás i přiměje malinko se jím řídit a vést šťastnější život.

Citáty

Krásné ovšem není jen to, co nám pan Exupéry sděluje, ale i poetický obal, ve kterém zůstává celá pravda ukryta. A buďte si jisti, že známým „Správně vidíme jen srdcem“ to teprve začíná. 

Mimo to, že nás citáty vnitřně obohatí, nabízí i bezpočet způsobů, jak se jimi obklopit. Můžete si jeden z výroků nastavit na tapetu mobilu, přidat jej jako popisek k vašemu nejnovějšímu selfíčku anebo si moudrá slova jen tak z nudy čmárat na okraj sešitu. 

Vtipnost

Bezpochyby vám neuniklo, že smích léčí a prodlužuje život každému z nás. A přestože se u vás při čtení Malého prince může vystřídat celý kolotoč emocí, nemějte strach, to, že byste se za celou dobu alespoň nepousmáli, se mi zdá při všech trefných přirovnáních a zjištěních nanejvýš nepravděpodobné.

Všeobecný přehled

Jelikož je Cirkulárka určena gymplem (ne)povinným studentům, důkladnější znalost díla rozhodně zužitkujete v hodinách a testech z literatury anebo si jej můžete rovnou zařadit do maturitního seznamu četby. Ovšem, vzdělávání ani po ukončení docházky nekončí a základní pointu i filozofii Malého prince se vyplatí znát i v běžném životě.

Délka

Možná si po přečtení posledního bodu klepete na čelo s připomínkou, že ta správná kniha se podle délky vybírat nedá. Ale upřímně, mnohem víc lidí se rozhodne pustit do stostránkového kusu s ilustracemi a velkými písmeny, kterým Malý princ je, než hledat pravdu v románu o rozsahu slovníku, nad kterým by proseděli mládí. Kratší příběh vám ušetří drahocenný čas, zvládnete jej za pouhé odpoledne, a tudíž nehrozí, že byste knihu na nezdravě dlouhou dobu odložili a vše se vám z hlavy vypařilo.

Na závěr mi nezbývá než popřát těm, kteří se rozhodnou Malého prince (ať už poprvé nebo podesáté) přelouskat, co nejpříjemnější čtenářský zážitek, na jehož konci dumáme nad otázkami, které by nás nikdy předtím nenapadly. Ale věřte mi, že je to tak v nejlepším pořádku. Někdy nám totiž právě otázky poslouží jako nejpřesnější odpovědi…

Výsledek obrázku pro the little prince black and white