Intergalaktická cesta s Adamem Fišerem

26. 10. 2021 Milan Kolář Rozhovory O škole

POZOR, POZOR! Na palubě naší školy právě přistála nová posila, pan učitel Fišer, a tak jsme nezaháleli a ihned jej pro Vás vyzpovídali!

1. Co všechno mělo vliv na to, že jste se odhodlal učit na Horním gymplu v Havířově? Naše hvězdárna?
O Horním gymplu a jeho hvězdárně jsem něco málo věděl od svého bývalého kolegy v planetáriu, který na ní kdysi dávno dělal nějaká pozorování pro veřejnost. Jinak byl ale důvod velmi prostý: hledal jsem si práci a zde bylo volné místo, na které jsem mohl nastoupit prakticky okamžitě.

2. Co si myslíte o tom, že vzájemná pozice planet a hvězd má vliv na osud člověka?

Myslím si, že největší vliv na osud lidí má vzájemná poloha naší planety Země a nejbližší hvězdy, které říkáme Slunce. Není ani moc daleko, ani příliš blízko. Je zdrojem světla, tepla a bez něj by na Zemi nemohl existovat život. Naše planeta v průběhu roku přiklání a odklání ke Slunci svoji severní a jižní polokouli, což vede ke střídání ročních období. My se podle nich oblékáme, slavíme svátky a jezdíme na dovolenou nebo na prázdniny. Adaptace na sluneční ultrafialové paprsky vede k různým barvám pleti, což je skutečnost, která dodnes otřásá mnoha lidskými osudy. Východ Slunce nás každé ráno budí a posílá do koupelny vyčistit si zuby a pak do práce nebo do školy. Jeho západ je povelem k zahájení různých večerních a nočních aktivit. A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho.
Konkrétně o planetě Jupiter se předpokládá, že svou gravitací dokáže vychytat planetky, které by se mohly jinak srazit se Zemí. Na druhou stranu ale také mění dráhy jiných planetek tak, že je posílá do vnitřních částí Sluneční soustavy, takže nás mohou zásadně ohrozit.
Jinak jsem ale přesvědčený o tom, že planety a hvězdy na pozemské obloze ovlivňují zejména životy lidí, kteří se zabývají jejich pozorováním a výzkumem.

3. Jaké je vaše oblíbené kosmické těleso?
Mars? Připouštím, že nejde o příliš originální odpověď, protože tato planeta se zkoumá velmi intenzivně a zažívá poměrně velký provoz v podobě sond na oběžné dráze a robotických průzkumníků na svém povrchu. Rovněž inspirovala velké množství autorů vědecko-fantastických knih a filmů.
Na téhle planetě mi připadají zajímavé její podobnosti se Zemí, existence vodních ploch a toků v dávné minulosti, stopy po katastrofických událostech a obrovské sopky. Což jsou v podstatě tytéž důvody, díky kterým přitahuje Mars tak velkou pozornost vědců. Přeci jen tu je ale ještě něco navíc, co mě s červenou planetou spojuje: už několikrát se mi zdál sen o tom, že jsem na Marsu.

4. Kdyby se naskytla vhodná příležitost, vydal byste se do vesmíru? Kam a proč?

Snad ano, pokud bych během startu a přistání dostával infúzí velké dávky kinedrylu. Raději bych si ale počkal na vynález teleportace a na její následné zdokonalení, aby se mi v zákoutích časoprostoru nepoztrácely končetiny a jiné části těla.
Jak už jsem naznačil, koupil bych si nejspíš zpáteční kosmickou letenku na Mars. Ale asi by mi to bylo docela jedno. Všechno, co přesahuje naši pozemskou realitu, je svým způsobem fascinující.
Bylo by skvělé dostat se do blízké, ale bezpečné vzdálenosti k exotickým objektům, jako jsou např. černé díry nebo neutronové hvězdy. Určitě bych ale nepohrdl návštěvou úplně obyčejných planet, měsíců a trpasličích planet u nás ve Sluneční soustavě.

5. Jaké jste znamení? Ztotožňujete se s ním?
Narodil jsem se ve znamení orangutana s ascendentem v netopýrovi a plně se s ním ztotožňuji. Lidé narození v tomto znamení se obecně vzato vyznačují skepticizmem k astrologii a horoskopům, což jim však nebrání mít jisté pochopení pro lidské iracionální sklony. Koneckonců i když nás orangutany živí exaktní vědy jako matematika a fyzika, jednáme i my často iracionálně, až se tomu sami divíme.